28. marca 2023

V deň výročia vyhlásenie samostatnosti vojnového Slovenského štátu sa uskutočnil pochod organizovaný Slovenskou pospolitosťou pod názvom Pochod za samostatné Slovensko. Pochod ultra nacionalistických skupín sa snažili zablokovať obyvatelia Bratislavy. Prívrženci z radov ultrancionalistov skandovali heslá „Sláva Tisovi“, či „Národný odpor – ulice sú naše!“. Polícia zábranila obyvateľom mesta, ktorý sa pripojili k iniciatíve Bratislava bez náckov , fyzickej blokáde pochodu nacionalistov. Pochod za samostatné Slovensko nakoniec prešiel na Martinský cintorín, kde pri hrobe prezidenta vojnového Slovenského štátu – dr. Tisa prebehli príhovory.

Miesto udalosti: Bratislava, Slovensko
Dátum: 14.3.2015
Dĺžka videa: 8 min.

Po vzhliadnutí filmu pokračujte na súvisiace články. Pomáhajú uvádzať dokumentárny film do širších kontextov. Obsahujú otázky na otvorenie skupinovej diskusie s cieľom aktivovať kritické myslenie žiakov a študentov.

Rafavideoart

Od roku 2009 dokumentuje filmár Rafavideoart citlivé spoločenské témy v priestore V4 (Poľsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko). Zameriava sa na krátke dokumentárne videá bez komentára.

Archív autora