V deň výročia vyhlásenie samostatnosti vojnového Slovenského štátu sa uskutočnil pochod organizovaný Slovenskou pospolitosťou pod názvom Pochod za samostatné Slovensko. Pochod ultra nacionalistických skupín sa snažili zablokovať obyvatelia Bratislavy. Prívrženci z radov ultrancionalistov skandovali heslá „Sláva Tisovi“, či „Národný odpor – ulice sú naše!“. Polícia zábranila obyvateľom mesta, ktorý sa pripojili k iniciatíve Bratislava bez náckov , fyzickej blokáde pochodu nacionalistov. Pochod za samostatné Slovensko nakoniec prešiel na Martinský cintorín, kde pri hrobe prezidenta vojnového Slovenského štátu – dr. Tisa prebehli príhovory.

Miesto udalosti: Bratislava, Slovensko
Dátum: 14.3.2015
Dĺžka videa: 8 min.

Po vzhliadnutí filmu pokračujte na súvisiace články. Obsahujú otázky na otvorenie skupinovej diskusie.

Rafavideoart

Od roku 2009 dokumentuje filmár Rafavideoart rastúcu mieru nacionalizmu a neofašizmu v priestore V4 (Poľsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko). Zameriava sa na krátke dokumentárne videá bez komentára.

"V súčasnosti sa deje toľko zaujímavých vecí, že je ťažké nevnímať ich. Politická situácia sa zhoršuje, rasizmus a xenofóbia sú na vzostupe, emócie sprevádzajúce rôzne pouličné udalosti sú stále intenzívnejšie. Myslím si, že je možné, že toto všetko smeruje k nejakému veľkému vyvrcholeniu. Koniec koncov, tak to v minulosti vždy bolo."

Archív autora