Sériu protirómskych protestov v lete 2013 odštartoval incident v českom Duchcove. Situáciu ihneď využili pravicoví extrémisti, ktorí zorganizovali každý víkend agresívne a nenávisté protesty s účelom manipulovania verejnej mienky a vyprovokovania ešte väčšieho napätie medzi majoritným obyvateľstvom a Rómami. Zhromaždenie radikálov malo agresívny priebeh. S výkrikmi „Čechy Čechum“ alebo „My sme tu doma“ sa skúšali radikáli dostať do ulíc o okolia bytoviek na sídlisku Máj (v ktorých žili Rómovia). Polícia zabránila pokusu pravicových radikálov dostať sa k bytovkám rómskych rodín. Nasledoval fyzický stret a pouličné boje, ktoré skončili až vo večerných hodinách.

Miesto udalosti: České Budějovice, Česká republika
Dátum: 6.7.2013
Dĺžka videa : 6 min.

Po vzhliadnutí filmu pokračujte na súvisiace články. Obsahujú otázky na otvorenie skupinovej diskusie.

Rafavideoart

Od roku 2009 dokumentuje filmár Rafavideoart rastúcu mieru nacionalizmu a neofašizmu v priestore V4 (Poľsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko). Zameriava sa na krátke dokumentárne videá bez komentára.

"V súčasnosti sa deje toľko zaujímavých vecí, že je ťažké nevnímať ich. Politická situácia sa zhoršuje, rasizmus a xenofóbia sú na vzostupe, emócie sprevádzajúce rôzne pouličné udalosti sú stále intenzívnejšie. Myslím si, že je možné, že toto všetko smeruje k nejakému veľkému vyvrcholeniu. Koniec koncov, tak to v minulosti vždy bolo."

Archív autora