Opis udalosti vo vybranom filme:

Situácia na poľsko-bieloruských hraniciach sa začala vyhrocovať začiatkom jesene 2021. Prezident Bieloruska Lukašenko využil ťažkú situáciu ľudí v krajinách mimo Európy (vojny, ekologické a klimatické zmeny, zlá ekonomická situácia,…). Vytvoril podmienky a priestor na nelegálny prechod tisícov ľudí na úteku do susedného Poľska (EÚ). Títo ľudia mnohokrát nevedeli, čo ich čaká. Podľahli dezinformáciám o bezproblémovom prechode do Nemecka cez Poľsko. Nemohli prejsť cez hraničné prechody legálne, pretože ich bieloruské pohraničné sily tlačili do lesov a vyvíjali tlak na nelegálne prechody hraníc cez lesný a bahnistý terén do Poľska. Pokusy týchto ľudí o prechod do EÚ sa mnohokrát končili na obidvoch stranách hranice tvz. “Pushbackmi”, hoci mali po prechode do Poľska (istý čas) právo na azylové konanie. Mnohokrát sa stalo, že na tejto životu nebezpečnej ceste v lesoch zahynuli (vyčerpanie, hlad, smäd, zranenia,podchladenie,..).

Miesto udalosti: Poľsko-bieloruská hranica, Poľsko
Dátum: október 2021
Dĺžka videa: 6 min.

Úlohy a ciele, na ktoré sa chceme zamerať:
1. pozretie dokumentárneho filmu V25 o utečeneckej kríze na poľsko-bieloruskej hranici
2. analýza súvisiacich odborných komentárov (čítanie a počúvanie s porozumením)
3. diskusia o otázkach pripravených na konci každého komentára
4. domáce zadanie: tvorba eseje vychádzajúcej zo skupinovej diskusie o obsahu vybraného filmu a jeho súvisiacich komentárov.

Autori súvisiacich komentárov o utečeneckej kríze sú:

Oto Hudec (pedagóg a multimediálny umelec)
Róbert Blaško (komunitné centrum Stanica-Záriečie)
Sára Činčurová (ľudskoprávna novinárka)
Slovník

1. Žiadateľmi o azyl: označujeme ľudí, hľadajúcich útekom zo svojej krajiny ochranu pred nebezpečenstvom.
Ak krajina, v ktorej o azyl požiadajú, uzná – v nezávislej a pre každého individuálnej procedúre – že žiadateľovi v domovskej krajine hrozí nebezpečenstvo, udelí mu štatút utečenca.

2. Ženevská konvencia: pred vyše sedemdesiatimi rokmi súhlasili vlády s tým, že každému, kto utečie zo svojej krajiny v strachu pred prenasledovaním, bude poskytnutá medzinárodná ochrana. Udalosti holokaustu druhej svetovej vojny primäli medzinárodné spoločenstvo, aby každý, koho život je ohrozený mal právo na azyl.
V Ženeve, v roku 1951 bola prijatá Konvencia OSN o právnom postavení utečencov. Utečenec je v nej definovaný ako ten, kto: „následkom opodstatneného strachu z prenasledovania z dôvodov rasy, náboženstva, národnosti, príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo v dôsledku politického zmýšľania, sa nachádza mimo územia svojej štátnej príslušnosti a ak táto osoba nie je schopná, alebo ochotná – v dôsledku svojho strachu –sa zveriť pod ochranu svojej pôvodnej krajiny“.

3. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, UNHCR (Office of the UN High Commissioner for Refugees): bol vytvorený OSN na ochranu záujmov utečencov, začal fungovať od 1. 1. 1951. Jeho hlavnými funkciami sú: poskytovať medzinárodnú ochranu utečencom, hľadať trvalé riešenia ich problémov, poskytovať im materiálnu pomoc. Ochrana zahŕňa vylúčenie násilného návratu do krajiny, v ktorej utečenec môže byť prenasledovaný. Pomáha pri návrate domov a integrácii.

(zdroj: Amnesty International)
Poznámka: Otázky na otvorenie diskusie nájdete pripravené na konci každého súvisiaceho článku.