Opis udalosti vo filme:

Situácia na poľsko-bieloruských hraniciach sa začala vyhrocovať začiatkom jesene 2021. Prezident Bieloruska Lukašenko využil ťažkú situáciu ľudí v krajinách mimo Európy (vojny, ekologické a klimatické zmeny, zlá ekonomická situácia,…). Vytvoril podmienky a priestor na nelegálny prechod tisícov ľudí na úteku do susedného Poľska (EÚ). Títo ľudia mnohokrát nevedeli, čo ich čaká. Podľahli dezinformáciám o bezproblémovom prechode do Nemecka cez Poľsko. Nemohli prejsť cez hraničné prechody legálne, pretože ich bieloruské pohraničné sily tlačili do lesov a vyvíjali tlak na nelegálne prechody hraníc cez lesný a bahnistý terén do Poľska. Pokusy týchto ľudí o prechod do EÚ sa mnohokrát končili na obidvoch stranách hranice tvz. “Pushbackmi”, hoci mali po prechode do Poľska (istý čas) právo na azylové konanie. Mnohokrát sa stalo, že na tejto životu nebezpečnej ceste v lesoch zahynuli (vyčerpanie, hlad, smäd, zranenia,podchladenie,..).

Miesto udalosti: Poľsko-bieloruská hranica, Poľsko
Dátum: október 2021
Dĺžka videa: 6 min.

Úlohy a ciele, na ktoré sa chceme zamerať:
1. pozretie dokumentárneho filmu V25 o utečeneckej kríze na poľsko-bieloruskej hranici
2. analýza súvisiacich odborných komentárov (čítanie a počúvanie s porozumením)
3. diskusia o otázkach pripravených na konci každého komentára
4. domáce zadanie: tvorba eseje vychádzajúcej zo skupinovej diskusie o obsahu vybraného filmu a jeho súvisiacich komentárov.

Autori súvisiacich komentárov o utečeneckej kríze sú:

Oto Hudec (pedagóg a multimediálny umelec)
Róbert Blaško (komunitné centrum Stanica-Záriečie)
Sára Činčurová (ľudskoprávna novinárka)
Slovník

1. Utečenec je osoba, ktorá bola nútená opustiť svoju krajinu z dôvodu prenasledovania, vojny, násilia alebo iného ohrozenia, pričom návrat domov by pre ňu znamenal reálne nebezpečenstvo. Medzinárodné právo, najmä Ženevský dohovor o právnom postavení utečencov (1951), jej zaručuje ochranu a právo požiadať o azyl. Utečenci sú často zobrazovaní ako hrozba pre bezpečnosť, ekonomiku alebo kultúru, čo vedie k strachu a spoločenskému napätiu. Tento spôsob zobrazovania ich situácie však ignoruje fakt, že väčšina utečencov uniká pred násilím, extrémizmom alebo porušovaním ľudských práv a hľadá bezpečie. Ochrana utečencov je záväzkom, ktorý vyplýva z medzinárodných dohovorov a hodnôt demokratických spoločností.

2. Žiadateľ o azyl je osoba, ktorá opustila svoju krajinu z dôvodu prenasledovania, vojny alebo iného ohrozenia a požiadala o medzinárodnú ochranu v inej krajine, no jej žiadosť ešte nebola schválená. Počas azylového konania sa skúma, či osoba spĺňa kritériá na priznanie štatútu utečenca podľa Ženevského dohovoru o právnom postavení utečencov (1951) alebo inej formy ochrany. Proces môže trvať mesiace až roky, pričom žiadatelia o azyl sa často stretávajú s neistotou, administratívnymi prekážkami a spoločenským odmietaním. V politických debatách sú neraz vykresľovaní ako nelegálni migranti alebo ekonomickí prisťahovalci, čo zneužívajú rôzne extrémistické skupiny na šírenie strachu a polarizáciu spoločnosti. V skutočnosti však žiadosť o azyl predstavuje základné ľudské právo, ktoré má zabezpečiť ochranu ľudí pred prenasledovaním a ohrozením ich života.

3. Ženevská konvencia: označuje súbor medzinárodných dohovorov, ktoré upravujú pravidlá vedenia vojny, ochranu civilného obyvateľstva a zaobchádzanie so zajatcami. Najznámejšia je Ženevská konvencia o právnom postavení utečencov (1951), ktorá definuje pojem utečenec a stanovuje jeho práva a povinnosti štátov, ktoré mu poskytujú ochranu. Tento dohovor zaručuje utečencom právo na azyl a ochranu pred násilným návratom do krajiny, kde im hrozí prenasledovanie (zásada non-refoulement). Ratifikačné štáty sa zaväzujú poskytnúť utečencom základné práva, ako je prístup k vzdelaniu, zamestnaniu a zdravotnej starostlivosti. V súčasných politických diskusiách sa Ženevská konvencia často spochybňuje alebo zneužíva na šírenie strachu z migrácie. Niektoré krajiny zavádzajú prísnejšie azylové politiky, čím obmedzujú jej aplikáciu a oslabujú ochranu ľudí na úteku.
Poznámka: Otázky na otvorenie diskusie nájdete pripravené na konci každého súvisiaceho článku.