30. januára 2023

Dátum Dúhového pochodu sexuálnych menšín (Queer parade, Dúhový pride) v poľskom Lubline bol naplánovaný na 13.10.2019. Ihneď po uverejnení dátumu jeho konania ohlásila poľská ultrapravicová extrémistická scéna plány na jeho fyzickú blokádu. Súčasťou boli aj aktivity na sociálnych sieťach, ktoré mali podporiť mobilizáciu odporu voči pochodu. Ich iniciátori boli FB stránky nacionalistických skupín, ktoré podporovali taktiež hooligans poľských futbalových klubov. Súčasťou online výziev na facebookových stránkach bolo šírenie nenávisti a nabádanie na fyzické útoky voči ľuďom, ktorí nosia dúhové vlajky, odznaky, tašky, alebo “inak” vyzerajúcich či správajúcich sa obyvateľov na uliciach mesta. Agresívni priaznivci futbalových klubov (hooligans) zaútočili na pochod ešte pred jeho začiatko použitím pyrotechniky. Následne sa po zablokovaní trasy pochodu dostali do stretov s políciou v uliciach centra Lublinu. Polícia bola nútená použť vodné delo, slzný plyn a zvukové ohlušujúce granáty. Dúhový pochod prešiel svoju trasu, ale mal niekoľko zranených na obidvoch stranách.

Miesto: Lublin (Poľsko)
Dátum: 13.10.2019
Dĺžka videa: 10 min.

Po vzhliadnutí filmu pokračujte na súvisiace články. Pomáhajú uvádzať dokumentárny film do širších kontextov. Obsahujú otázky na otvorenie skupinovej diskusie s cieľom aktivovať kritické myslenie žiakov a študentov.

Rafavideoart

Od roku 2009 dokumentuje filmár Rafavideoart citlivé spoločenské témy v priestore V4 (Poľsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko). Zameriava sa na krátke dokumentárne videá bez komentára.

Archív autora