28. marca 2023

Protirómsky protest pravicových radikálov sa konal 24.8.2013 v Ostrave (Česká republika). Bol jeden zo série veľkých a násilných protirómskych protestov. Rómovia z Ostravy a okolia rozhodli zorganizovať stretnutie vo verejnom priestore na ktorom dali najavo, že sú proti eskalácii rasového napätia neofašistami. Akcia pravicových radikálov, ktorú prišlo podporiť veľké množstvo futbalových hooligans začala pred radnicou mesta Ostrava. Po emotívnych protirómskych príhovoroch sa agresívny dav rozhodol ísť k ubytovni pre sociálne slabé skupiny obyvateľstva. Skandujúc nenávistné heslá došlo k stretom s policajnými ťažkoodencami, ktorí sa snažili zastaviť dav stoviek extrémistov pred vstupom na námestie, kde boli zhromaždení Rómovia.

Miesto udalosti: Ostrava, Česká republika
Dátum: 24.8.2013
Dĺžka videa: 12 min.

Po vzhliadnutí filmu pokračujte na súvisiace články. Pomáhajú uvádzať dokumentárny film do širších kontextov. Obsahujú otázky na otvorenie skupinovej diskusie s cieľom aktivovať kritické myslenie žiakov a študentov.

Rafavideoart

Od roku 2009 dokumentuje filmár Rafavideoart citlivé spoločenské témy v priestore V4 (Poľsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko). Zameriava sa na krátke dokumentárne videá bez komentára.

Archív autora